Odpočet výdavkov na výskum a vývoj je efektívny nástroj na podporu rozvojových aktivít a inovácií podnikateľskej sféry na Slovensku. K dispozícii je od roku 2015, pričom zmenou platnej legislatívy postupne dochádza k jeho navyšovaniu. Princíp spočíva v tom, že
Odpočet výdavkov na výskum a vývoj je efektívny nástroj na podporu rozvojových aktivít a inovácií podnikateľskej sféry na Slovensku. K dispozícii je od roku 2015, pričom zmenou platnej legislatívy postupne dochádza k jeho navyšovaniu. Princíp spočíva v tom, že spoločnosť si svoje reálne vynaložené náklady na rozvojové aktivity, spĺňajúce definovaný charakter výskumu a vývoja, môže vo svojich daňovo uznateľných nákladoch uplatniť aj opakovane, a to vo výške 200% ich preukázateľnej výšky v aktuálnom roku, resp. vo výške 100% ich priemerného navýšenia v posledných troch zdaňovacích obdobiach.
Daňové subjekty si preto vďaka R&D môžu podpri svojej bežnej podnikateľskej činnosti môžu uplatniť zníženie základu dane (daňová úľava) a presne definovanej výške, bez ohľadu na skutočnosť, či sú R&D aktivity základným predmetom jeho podnikania, alebo ide len o doplnkové činnosti k ich hlavným podnikateľským aktivitám. Uvedené možnosti platia pre všetky daňové subjekty investujúce do rozvojových aktivít, bez ohľadu na to, či ide o fyzické osoby (podnikateľov), malé právnické osoby, alebo veľké nadnárodné korporácie.
V rámci presne definovaného výskumno-vývojového projektu si môžete uplatniť výdavky:
- na mzdy, vrátane nákladov na odvody
- spotrebovaný materiál použitý na účely projektu
- energie spotrebované pri realizácii projektu
- certifikáty, zákonom presne vymedzené subdodávky a iné náklady